Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Hırvatistan-Bosna Hersek (Mayıs) 1.190 € 

** İSTANBUL'DAN Katılacak Misafirlerimize Kişi Başı 80 Euro indirim **
 
1. GÜN: ANKARA-İSTANBUL-SARAYBOSNA

Gece saat 02.00’de (24 Mayıs’ı 25 Mayıs’a bağlayan gün) Tunus Cad. No:14’te buluşma ve Esenboğa havalimanına transfer. THY tarifeli seferi ile saat 04.25’te TK-2105 ile İstanbul’a uçuş. Saat 07.05’te TK-1021 ile İstanbul’dan Saraybosna’ya uçuş ve yerel saatle 07.55’te Saraybosna‘ya varış. Varış sonrası iki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen koruyan Saraybosna panoramik şehir turumuzda; meşhur Başçarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz Ferhadiye Caddesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve serbest zaman. Akşam yemeği sonrası geceleme Saraybosna’da bulunan otelimizde.

2. GÜN: SARAYBOSNA


Kahvaltı sonrası Bosna Nehri kaynaklarının bulunduğu Vrelo Bosne Parkına gidiyoruz. Doğasıyla sizleri etkileyecek park gezimizin sonrasında Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in mezarının da bulunduğu şehitlik ziyaret edilecektir. Başçarşı’da serbest zaman ve alışveriş imkanı. Otelimize dönüş. Akşam yemeği sonrası geceleme Saraybosna’da bulunan otelimizde.

3. GÜN: SARAYBOSNA-MOSTAR-POÇİTEL-DUBROVNİK

Kahvaltı sonrası 1992 savaşında yıkılan köprüsüyle anılan Mostar’a gidiş. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından 16.yy dokusuyla günümüze kadar bozulmadan gelmiş Osmanlı köyü Poçitel ziyaret edilecektir. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından Dubrovnik’e hareket. İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik’e varışta yürüyerek yapılacak turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Otele yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme Dubrovnik’te bulunan otelimizde.

4. GÜN: DUBROVNİK-KOTOR-SV.STEFAN-BUDVA

Kahvaltı sonrası Eski Yugoslavya’yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili’ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan’a veda edip, dar boğazlarla Karadağ’ın iç kesimlerine dantelâ gibi giren muhteşem Kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a gidiş. Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan Adası’nın panoramik olarak görülüp fotoğraflanmasının ardından, Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Karadağ Sahilleri’ndeki Budva’da Eski Şehir ve Kale gezilecektir. Otelimize yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme Budva’da bulunan otelimizde.

5.GÜN: BUDVA-PETROVAC-BAR-İSKODRA-TİRAN-DRAÇ-OHRİD

Erken kahvaltı sonrası, manzaralı yollardan geçerek, doğasıyla büyüleyici kasabalar olan Petrovac ve Bar üzerinden Arnavutluk’a geçiş. İlk durağımız olan İşkodra’da otobüsümüzden tarihi kale ve şehir surları fotoğraflandıktan sonra, 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehirde otobüsümüzle yapılacak panoramik turda Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı görülecektir. Draç ve Elbasan üzerinden Arnavutluk-Makedonya sınır kapısına varış. Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohrid Gölü’nün Doğu kıyısındaki Ohrid şehrine varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme Ohrid’de bulunan otelimizde.

6.GÜN: OHRİD-STRUGA-OHRİD

Kahvaltı sonrası Ohrid gölünün batı kıyısında yer alan Struga’ya ulaşıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun ardından Ohrid şehrine dönüş. Osmanlı İmparatorluğunun Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid’de yürüyerek yapacağımız şehir turu sırasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid'li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma antik tiyatro, Aziz Panteleymon Kilisesi (aşağıdan) görülecek yerler arasındadır. Serbest zaman sonrası otelimize transfer. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

7.GÜN: OHRID-MANASTIR(BITOLA)-KALKANDELEN(TETOVO)-ÜSKÜP

Kahvaltı sonrası Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a hareket. Makedonca’da da Manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehre varışta, Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasındadır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi ziyaret edilecektir. Manastır turu sonrası, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba olan Kalkandelen üzerinden Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hareket. Yolculuğumuzun sonunda Üsküp’e varış. Yapılacak panoramik Üsküp şehir turumuzda, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Çarşıdaki Kuyumcular Sokağı, Vardar Nehri, Üsküp Kalesi, 16. yy.'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii,Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat kulesi, Üsküp Meydanı, eski ve şu anda restaurant olarak hizmet veren tren istasyonu, Hükümet Binası, Meclis, 17. yy.'dan kalma St.Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı, Rahibe Teresa'nın Evi görülecek yerler arasındadır. Akşam yemeği sonrası geceleme Üsküp’te bulunan otelimizde.

8.GÜN: ÜSKÜP-İSTANBUL-ANKARA

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılış. TürkHavayollarının TK-1004 seferi ile saat 09.05’te Üsküp’ten İstanbul’a hareket ve saat 11.30’da varış. TK-2150 seferi ile saat 13.00’te İstanbul’dan Ankara’ya uçuş ve saat 14.05’te varış. Buluşma noktamıza transfer. Anılarla dolu gezimizin sonu…
Tura Dahil Hizmetler

* THY ile Ankara-İst-Saraybosna/Üsküp-İst-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti ve havalimanı vergileri
* Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
* 7 gece 4*otellerde kahvaltı dahil konaklama
* 7 Akşam yemeği
* Programda belirtilen tüm geziler
* Kotor Kenti giriş ücreti
* Manastır Atatürk Müzesi ve İdadi Lise giriş ücreti
* Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
* Seyahat ve Sağlık Sigortası
* Saltur Turizm Hediye çantası


Tura Dahil Olmayan Hizmetler

* Tüm kişisel harcamalar
* Bahşişler ve bagaj taşıma hizmetleri
* Yurt dışı çıkış harcı (15TL)