KUZEYE YOLCULUK “LAPLAND“ 13 – 17 MART 2013 2.290 € 

13 Mart Çarşamba 1.GÜN : ANKARA - İSTANBUL - HELSİNKİ - ROVANIEMI

Saat 04.00’de ( 12 Mart’ı 13 Mart’a bağlayan gece ) Tunus Cad. No:14’te (Aras Kargo önü) buluşma ve Esenboğa Havalimanına hareket. Türk Havayollarının TK-2109 sefer sayılı uçuşu ile saat 06.15’de Ankara’dan İstanbul’a hareket, TK-1761 sefer sayılı uçuş ile saat 08:50’de Helsinki’ye uçuş. Saat 12:20’de Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye varış Finnair AY 429 sefer sayılı uçağı ile saat 16:20’de Rovaniemi’ye uçuş. Saat 17:40’ta varış. Rovaniemi, Finlandiya'nın kuzey bölgesinde Kuzey Kutup dairesi üzerinde yer alıyor. Bulunduğu yer itibariyle Kasım’dan Nisan’a kadar bölge karlar altındadır. Rovaniemi ayrıca Noel Baba'nın evinin olduğu yerdir. Varışta 4* Santa Claus Otel’e yerleşme. Otel saunasından yararlanma imkanı. Tipik Lapon restoranında alınacak ve yerel yemeklerden oluşan akşam yemeği sonrası geceleme..

14 Mart Perşembe 2.GÜN : ROVANIEMI - KUZEY KUTUP DAİRESİ

Kahvaltı sonrası Kuzey kutup dairesine doğru yol alacaksınız. Santa Claus Kasabası’nda Noel Baba ile tanışarak birlikte fotoğraf çektirme ve onun ofisinden sevdiklerinize kartpostal gönderme şansına sahip olacaksınız. Kasabada alışveriş yapmak için serbest zamanımız olacak. Burada aynı zamanda “Kuzey Kutbu’nu Geçiş Sertifikası” da alacaksınız. Daha sonra “Santa Claus Safarisi” sırasında Ren geyiği çiftliğine yapacağımız keyifli yolculuğun ardından Ren geyiği kızağıyla 600m keyifli bir sürüş sonrası çiftlikte uluslararası “Ren Geyiği Kullanım Sertifikası”nı alacaksınız. Yanan ateş etrafında geleneksel Laponya çadırı içinde keyifli dakikalar geçireceksiniz. Burada Kuzey Kutup dairesi ve yaşamları hakkında bilgiler aldıktan sonra yerel restoranda öğle yemeğimizi alacağız. Yemek sonrası Ren Geyiklerinin çektiği kızaklarla 30-40 dk’lık keyifli bir yolculukla Husky Çiftliğine gideceğiz. Kuzey bölgesinin sevimli hayvanlarının günlük yaşam ve eğitimlerini gözlemliyoruz. Ardından husky köpekleri tarafından çekilen kızaklara binerek “Husky Safari” ile sıra dışı bir deneyim yaşayacaksınız. Husky çiftliğinde sıcak içecek ikramlarımızı KOTA adı verilen kulübelerde alacağız. Akşam Otele dönüş. Akşam arzu edenlerle Ekstra “Snowland Akşam Yemeği Turu” yapılacaktır (140 €). Eskimolar'a özgü kar ve buzdan yapılmış ev şeklinde bir restoran olan Snowland, yaz aylarında karın erimesiyle yok oluyor !! Restoranın masaları ve diğer dekorasyon malzemeleri de buzdan olan restorantın koltukları ren geyiği derisi ile kaplı. Fenerler yardımı ile aydınlatılmış bu ortam çok hoşunuza gidecek. Veya arzu edenler Snowmobile (kar aracı) ile restorana gidip Otobüsle dönebilirler ( 100 €). Geceleme.

15 Mart Cuma 3. GÜN : RAVONIEMI -SAARISELKA - KAKSLAUTTANEN
Kahvaltı sonrası Otobüsümüzle 3,5-4 saatlik bir yolculukla Laponya’nın kalbi, bakir doğanın sonsuz beyazla birleştiği Kakslauttanen’e ve ardından Saariselka’ya Otobüsümüzle gidiş. Öğle yemeği ardından Kakslauttanen’de Eskimo tarzı evlere (Igloo) yerleşme. Lapon sanatçılar tarafından yapılan buz heykellerinin bulunduğu Buz Galerisi'ni ve ilginç Buz Kilisesi'ni görüp buz barında glögi adı verilen alkolsüz sıcak içeceğimizi yudumlayacağız. Daha sonra Noel baba’nın misafirlerini ağırladığı eve ziyarete gideceğiz. Burada Noel baba ve cücelerinin bizlere sıcak içecek ve ikramları ile Noel baba’nın geyik kızağına binme imkanı bulacaksınız. Daha sonra tesise dönüş. Sauna ve aktivitelerden yararlanma imkanı. Akşam yemeği ardından geceleme gökyüzünü ve şansımız varsa kuzey ışıklarını seyredebileceğimiz ısıtılmış cam ile kaplı İGLOO odalarda olacaktır.
**(Odalara büyük valiz alınamadığı için küçük çanta hazırlanması gerekmektedir, diğer çantalar Otelin bagaj odasında tutulacaktır)**

16 Mart Cumartesi 4. GÜN : KAKSLAUTTANEN

Kahvaltı sonrası Otelde serbest zaman. Daha sonra “Buzda Balık Safarisi” başlıyor. Buzda Balık safarisinde gerçek Laponya yaşamını deneyimleyeceksiniz. Karlı yolların izini sürerek Inari Gölü’ne ulaşıyoruz. Buradaki eşsiz sessizlikte kendi balığınızı tutabilecek ve kamp ateşinde pişirmenin keyfini yaşayacaksınız. Ardından Laponya’nın yerel halkı olan Samilerle buluşma, geleneksel bir kulübede patatesli ren geyiği eti, kahve ve ev pastalarından oluşan tipik bir öğle yemeğinin ardından Sami kültürünü yakından tanıyacağınız Siida Müzesi gezilecektir. Tesise dönüş ve serbest zaman. Otein sauna ve diğer aktivitelerinden yararlanma. Bu denemeye sıcak bakmayanlar, çevrede dilediği gibi keyif yapabilirler. Akşam yemek ve geceleme.

17 Mart Pazar 5. GÜN : KAKSLAUTTANEN - IVALO - HELSİNKİ - İSTANBUL - ANKARA

Kahvaltı sonrası serbest zaman. Ivalo havalimanına transfer ve Finnair Hava Yolları AY 466 seferi ile saat 13:30’da Helsinki’ye uçuş. Saat 15:05’te varış ve Türk Havayollarının TK 1764 sefer sayılı uçuşu ile saat 18:35’te İstanbul’a uçuş. Saat 21:55’te varışın ardından TK 2190 sayılı sefer ile saat 23:50’de Ankara’ya uçuş ve saat 00.55’de varış. Anılarla dolu turumuzun sonu.

Ek Notlar

TURUN ÖZELLİKLERİ

  • Tamamıyla camdan yapılmış, Isıtmalı Igloo’larda, muhteşem gökyüzü renklerini seyrederek uyuma;
  • Kışın en soğuk aylarında Kuzey Kutbu'nun kıyılarında dolaşmanın getireceği iklimsel zorlukları düşünerek, kısa fakat çok dolu olarak hazırlanmış bir tur programı;
  • Soğuktaki bu aktiviteleri üşümeden yapmanızı sağlayacak termal elbiseler (yerel hizmet olarak verilecektir)
  • Fiziksel bir sorunu olmayan herkesin çok zorlanmadan yapabileceği bir gezi.

YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER:

Kışlık yünlü giysiler (varsa Termal içlik), kar botları, eldiven, şapka, atkı ve Güneş gözlükleri, güneş kremi..(Diğer termal giysiler ekte resimli olarak verilmiştir)

GENEL BİLGİLER

* Belirtilen uçuş saatleri Türk Havayolları ve/veya diğer yerel taşıyıcılardan alınmıştır. Uçak saatlerine gelebilecek herhangi bir değişiklikten, uçak iptalinden, uçağın teknik aksaklıklarından dolayı ortaya çıkabilecek rötarlardan, yolcunun iç hat uçuşlarını kaçırmasından kaynaklanan aksaklık veya doğabilecek problemlerden acentemiz kesinlikle sorumlu tutulamaz.
* Herhangi bir nedenle yolcunun uçağı kaçırmasından dolayı olabilecek sorunlarda sorumluluk yolcuya aittir.
* Turumuza gereken çoğunluk sağlanamadığı taktirde, Saltur belirtilen programı iptal etme hakkına sahiptir ve yolcularına para iadesi yapar.
* Çocuk indirimleri, çocukların 2 yetişkin ile aynı oda da kalması halinde geçerlidir.
* Programda belirtilen Ekstra turların saatleri ve günü değişebilir.
* Panoramik şehir turları herhangi bir müze veya ören yeri girişi içermez.
* Tur kalkmadan 3 gün önce lütfen tur kalkış saatini, buluşma yeri ve saatini büromuzdan teyit ediniz.
* Uçak yolculuğu esnasında bu seyahat için, kişi başı valiz hakkı maksimum 20 kg. ile sınırlıdır. (Kişi başına 46 kg sadece ve sadece okyanus ötesi uçuşlar için geçerli olup, Amerika içi uçuşlarda bu kural geçerli değildir.) Uçak içerisine kişi başı bir parça eşya alabilirsiniz (max.8kg) Uçak içerisine alacağınız valizinizin ebadı 36 cm (yükseklik) x 23 cm (en) x 56 cm (boy) şeklindedir. Ekstra valiz veya ağırlıktan veya ödenecek ekstra bagaj ücretinden SALTUR ve tur rehberi kesinlikle sorumlu değildir.
* Pasaport temdit süresinin seyahat başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay olması gerekmektedir.
* Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkündür. Bu yüzden yıpranmış- sayfaları kopmuş veya hasarlı olan pasaportunuzu yenilemenizi öneririz.
* Schengen vizesi alacak tüm lacivert pasaportlu yolcularımızın, pasaportlarının ilk alınış tarihinin 10 yılı geçmemiş olması gerekir. 10 yılı geçmiş olan lacivert pasaportların yenilenmesi şarttır.
* Şirketimiz sizler ile konsolosluk & elçilik arasında aracı konumunda olup, herhangi bir vize alım garantisi veremez. Bu durumda konsolosluk - elçiliğin vermediği vizelerden SALTUR kesinlikle sorumlu tutulamaz. Vize alımından önce kayıt olurken SALTUR’a yolcunun ödediği meblağ yolcu vize alamadığı veya yolcu seyahate gitmekten vazgeçtiği takdirde iade yapılmaz. Bu şartları yolcu tura kayıt olurken kabul etmiş sayılır.
* Yurt dışı çıkışında gümrük ve pasaport engeli olan yolculara seyahate iştirak edemedikleri takdirde hiçbir ücret iadesi yapılmaz.
* Acentemiz Türkiye Seyahat Acentalar Birliği (TÜRSAB) üyesi olup, anlaşmazlık halinde "Türsab Kütahya Çizelgesi" Maddeleri uygulanır.
* Acentemiz olağanüstü (Force Major) durumlar dışında programda belirtilen hizmetleri vermeyi kabul eder.

Tura Dahil Hizmetler

* THY ile Ankara-İst-Helsinki -İst-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti ve havalimanı vergisi
* Finnair ile Helsinki-Ravoniemi / Ivalo-Helsinki uçak bileti ve vergileri
* Havalimanı-otel–havalimanı transferleri
* 2 gece Ravoniemi’de konaklama
* 2 gece Kakslauttanen’de Cam Igloo’da konaklama
* Otellerde alınacak kahvaltılar
* 3 öğle ve 3 akşam yemeği,
* Programda belirtilen turlar,
* Husky Çiftliği ve Husky Safari;
* Ren Geyiği Çiftliği turu
* Ren geyiği kızağı ile Husky çiftliğine gidiş (40 dak)
* Kuzey Kutup yörüngesi geçişi ve sertifikası
* Gölde balık avlama turu
* Buz galerisi ve buz kilisesi girişi
* Programdaki gezilerin ören yerleri girişleri
* Termal giysi ve botlar
* Saltur Turizm refakati ve yerel rehberlik hizmetleri
* Seyahat ve Sağlık sigortası


Tura Dahil Olmayan Hizmetler

* Vize ücreti (120 € ) Yeşil pasaporta vize gerekmemektedir.
* Programda belirtilmeyen yemekler
* Programda Ekstra ibareli tur ve organizasyonlar
* Tüm kişisel harcamalar
* Bahşişler
* Uçaklarda 20 Kg'ı aşan ekstra bagaj ücreti
* Yurtdışı çıkış harcı (15-TL)