Bayram / Makedonya-Arnavutluk-Karadağ-Hırvatistan-Bosna Hersek 1.240 €  

** İSTANBUL'DAN Katılacak Misafirlerimize Kişi Başı 75 Euro indirim **
 
1.GÜN: ANKARA-İSTANBUL-ÜSKÜP

Gece saat 02.00’de (02 Ağustos’u 03 Ağustos’a bağlayan gün) Tunus Cad. No:14’te buluşma ve havalimanına transfer. Saat 04.25’te TK- 2105 sefer sayılı uçakla İstanbul’a uçuş ve saat 07.50’de TK-1003 sefer sayılı uçakla Üsküp’e uçuş. Makedonya saati ile saat 08.05'te varış. Yapılacak panoramik Üsküp şehir turumuzda, tarih boyunca şehrin ticari faaliyetlerinin merkezi olan ve günümüzde de önemini yitirmemiş, Taş Sokakları ve Tarihi binaları ile Türk Çarşısı, Çarşıdaki Kuyumcular Sokağı, Vardar Nehri, Üsküp Kalesi, 16. yy.'dan kalma Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat Kulesi, Üsküp Meydanı, eski ve şu anda restaurant olarak hizmet veren Tren İstasyonu, Hükümet Binası, Meclis, 17. yy.'dan kalma St.Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı ve Evi görülecek yerler arasındadır. Serbest zaman sonrası, otelimize yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme Üsküp’te bulunan otelimizde.

2.GÜN: ÜSKÜP-KALKANDELEN(TETOVO)-MANASTIR(BITOLA)-OHRID

Erken kahvaltı sonrası Üsküp'e 1 saatlik mesafedeki, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba olan Kalkandelen’e hareket. Buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Renkli(Alaca) Camii gezildikten sonra Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a gidiyoruz. Makedonca’da da Manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasındadır. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi ziyaret edilecektir. Turumuzun sonunda UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohrid Gölü’nün Doğu kıyısındaki Ohrid şehrine varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

3.GÜN: OHRİD-STRUGA-OHRİD

Kahvaltı sonrası Ohrid gölünün batı kıyısında yer alan Struga’ya ulaşıyoruz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Turumuzun ardından Ohrid şehrine dönüş. Osmanlı İmparatorluğunun Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid’de yürüyerek yapacağımız şehir turu sırasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid'li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma antik tiyatro, Aziz Panteleymon Kilisesi (aşağıdan) görülecek yerler arasındadır. Serbest zaman sonrası otelimize transfer. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

4.GÜN: OHRID-DRAÇ-TİRAN-İŞKODRA-BAR-PETROVAC-BUDVA

Erken kahvaltı sonrası Kafasan sınır kapısından Arnavutluk’a geçiş. Yol üzerinde Elbasan ve Dıraç şehirlerini panoramik olarak gördükten sonra, 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehirde otobüsümüzle yapılacak panoramik turda Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze-Opera-Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı görülecektir. Öğle yemeği için verilecek serbest zaman sonrası Arnavutluk’taki son durağımız olan İşkodra’yı araçtan fotoğrafladıktan sonra 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa’nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ’a geçiş. Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek, doğasıyla büyüleyici kasabalar olan Bar ve Petrovac üzerinden, son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekanlarından birisi haline gelen Budva’ya varış, otele yerleşme. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

5.GÜN: BUDVA-SV. STEFAN-KOTOR-DUBROVNIK

Kahvaltı sonrası Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Karadağ Sahilleri’ndeki Budva’da, Eski Şehir ve Kale gezilecek ve özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan’ın panoramik olarak görülüp fotoğraflanmasının ardından dar boğazlarla Karadağ’ın iç kesimlerine dantelâ gibi giren muhteşem Kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a hareket ediyoruz. Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Sonrasında 200 yıllık Osmanlı egemenliğinde Yeni Hersek adıyla da anılan Herceg Novi kasabasından geçtikten sonra Eski Yugoslavya’yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili’ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan’a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik’e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

6.GÜN: DUBROVNİK-POÇİTEL-MOSTAR-SARAYBOSNA

Kahvaltı sonrası yakın tarihi savaş ve katliamlarla dolu, Türkiye’ye tarihi ve dini bağları olan, Balkanlar’ın tarih ve kültür merkezi Bosna-Hersek’e geçiş. 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından öğle saatlerinde, 1992 savaşında yıkılan köprüsüyle anılan Mostar’a varış. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareket ve nehir yatağı boyunca manzaralı bir yolculuğun ardından akşam saatlerinde otelimize varış. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

7.GÜN: SARAYBOSNA

Kahvaltı sonrası iki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından bu arada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’da panoramik şehir turumuzda meşhur Başçarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz Ferhadiye Caddesi ve içinde modern Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in mezarının da bulunduğu şehitlik görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve serbest zaman. Akşam yemeği sonrası geceleme otelimizde.

8.GÜN: SARAYBOSNA-İSTANBUL-ANKARA


Kahvaltı sonrası Bosna Nehri kaynaklarının bulunduğu Vrelo Bosne Parkına gidiyoruz. Doğasıyla sizleri etkileyecek park gezimizin sonrasında Başçarşı’da serbest zaman ve alışveriş imkanı. Ardından havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Saat 20.15’te TK-1026 sefer sayılı uçak ile İstanbul’a hareket. Saat 23.10’da varış. Saat 01.20’de TK-2192 sefer sayılı uçak ile Ankara’ya hareket ve 02.25’te Ankara’ya varış. Buluşma noktamıza transfer. Anılarla dolu gezimizin sonu…

Tura Dahil Hizmetler

* THY ile Ankara-İst-Üsküp/Saraybosna-İst-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti ve havalimanı vergileri
* Havalimanı-otel-havalimanı transferleri
* 7 gece 4*/5* otellerde kahvaltı dahil konaklama
* 7 Akşam yemeği
* Programda belirtilen tüm geziler
* Üsküp’te panoramik Türk Çarşısı, Çarşıdaki Kuyumcular Sokağı, Vardar Nehri, Üsküp Kalesi, Taş Köprü, Türk ve Yahudi mahallesi, Davut Paşa Külliyesi, Mustafa Paşa Camii, Yahya Paşa Camii, Sultan Murat Camii, İsa Bey Camii, Çifte Hamam, Sulu Han, Kapan Han, Kurşunlu Han, Saat Kulesi, Üsküp Meydanı, Tren İstasyonu, Hükümet Binası, Meclis, St.Spas Kilisesi, Rahibe Teresa Anıtı ve Evi turu
* Kalkandelen turu
* Manastır turu
* Struga turu
* Ohrid’te panoramik Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri, Ohridli Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Eski Türk Konakları, Antik Tiyatro, Aziz Panteleymon Kilisesi turu
* Tiran’da panoramik Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze-Opera-Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli ve İskender Bey Meydanı turu
* Budva ve Kotor’da panoramik şehir turları
* Dobrovnik’te panoramik Eski Meydanı, Şehrin Kule ve Surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve Eczane turu
* Poçitel turu
* Mostar’da panoramik Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve Müslüm Bey Konağı turu
* Saraybosna’da panoramik Başçarşı, Morica Han, Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, Ferhadiye Caddesi ve Aliya İzzet Begoviç’in mezarının bulunduğu şehitlik turu
* Vrelo Bosne Parkı turu
* Kotor Kenti giriş ücreti
* Manastır Atatürk Müzesi ve İdadi Lise giriş ücreti
* Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
* Seyahat ve Sağlık Sigortası
* Saltur Turizm Hediye çantası


Tura Dahil Olmayan Hizmetler

* Tüm kişisel harcamalar
* Bahşişler ve bagaj taşıma hizmetleri
* Yurt dışı çıkış harcı (15TL)