UMRE PROGRAMLARI 14 – 21 Şubat / 24 – 31 Mart
1.790 €

14 ŞUBAT: 1.GÜN ANKARA - İSTANBUL - MEDİNE

Sabah saat 10.00’da TK-2127 uçağıyla İstanbul’a uçuş ( Atatürk Havalimanı). Türk Havayollarının TK-108 sefer sayılı uçağı ile saat 12.20’de Medine-i Münevvere’ye hareket. Yerel saat ile 16.35’te Medine’ye varış. Medine Havaalanında karşılanma ve otele transfer. Rehber hocamız eşliğinde çevreyi tanıma, Mescidi Nebevi ve Peygamber Efendimizin manevi huzurunu ziyaret. Akşam yemeği ve konaklama.

15 ŞUBAT: 2. GÜN MEDİNE

Kahvaltı sonrası tüm gün ibadet için serbest aktivite. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

16 ŞUBAT: 3. GÜN MEDİNE

Kahvaltı sonrası rehber hocamız eşliğinde Medine-i Münevvere’de bulunan kutsal yerlerin ziyareti; Uhud Dağı ve Şehitliği, Mescid-i Kıbleteyn, Yedi Mescidler, Mescid-i Kûba. Cennetü’l Bâki Kabristanı ise ayrıca ziyaret edilecektir. Tüm gün ibadet için serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

17 ŞUBAT: 4. GÜN MEDİNE - MEKKE

Kahvaltı sonrası öğleye kadar serbest zaman. Öğle namazına müteakip Mekke’ye yolculuk için hazırlık. Hazırlıkların tamamlanmasından sonra Mekke-i Mükerreme’ye hareket (450 km). Otelimize varış, odalara yerleşme ve dinlenme. Daha sonra rehber hocamız eşliğinde umre ibadetinin yapılması. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

18 ŞUBAT: 5. GÜN MEKKE

Kahvaltı sonrası tüm gün ibadet için serbest aktivite. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

19 ŞUBAT: 6. GÜN MEKKE

Kahvaltı sonrası rehber hocamız eşliğinde Mekke’de bulunan mukaddes yerlerin ziyareti. Sevr Dağı, Arafat, Müzdelife, Mina (Şeytan Sembollerini Taşlama Mahalli), Nur Dağı, Cin Mescidi ve Cennetü’l Muallâ. Tüm gün ibadet için serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

20 ŞUBAT -7. GÜN: MEKKE

Sabah kahvaltısından sonra tüm gün ibadet için serbest aktivite. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

21 ŞUBAT–8. GÜN: MEKKE - CİDDE - İSTANBUL - ANKARA

Kahvaltı sonrası Cidde’ye hareket. Panoramik Cidde turu sonrası havalimanına transfer. Türk Havayolları TK- 93 sefer sayılı uçağı ile saat 18.00’de İstanbul’a hareket. Saat 20.45’te İstanbul’a varış ve saat 22.00’de TK–2186 sefer sayılı uçakla Ankara’ya uçuş. Saat 23.05’te varış ve gezimizin sonu..

Ek Notlar

OTELLERİMİZ:

MEDİNE : HİLTON

MEKKE : HİLTON

*** Lütfen Okuyunuz ***

SUUDİ ARABİSTAN

PARA BİRİMİ : Riyal

KONUŞULAN DİL : Arapça

TELEFON KODU : 00 966 + MEKKE 2 / MEDİNE 4

ELBİSE SEÇİMİ : Keten ve pamuklu elbiseler tercih edilir.

UMRE VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

* Pasaport : Yolculuk tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerliliği olan pasaport. (Pasaportun ilk alınış tarihi 10 yılı geçmemiş olması gerekmektedir). Pasaporttaki vize sayfalarının bitmemiş olması ve Anne veya baba pasaportuna kayıtlı olan çocukların mutlaka emniyet müdürlüğü tarafından fotoğraflarının pasaporta işlenmesi gerekmektedir.

* Fotoğraf : Son 1 yıl içinde çekilmiş 2 adet arka fonu beyaz fotoğraf.

* Nüfus Cüzdanı Fotokopisi : Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi verilecektir.

* Yalnız Olarak Umreye Gidecek Olan Bayanlar İçin;

45 yaşın altındaki yalnız seyahat edecek bayanlardan Noterden muvafakatname (Eşinden, eşi yoksa, Babasından) Beraber gideceği refakatçisinden taahhütname. (S.Arabistan’a götüreceğine dair) ve nüfus kayıt örneği (Kendisi ile refakatçisinin akrabalık belgesi)

* Nüfus Kayıt Örneği : Umreye eşi dışında başka bir kişinin mahreminde gidecek olan bayanların mahreminde gideceği kişiler ile akrabalığını belgeleyen ve Nüfus Müdürlüklerinden alınan belge aslı (VUKUATLI NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ)

* Muvafakatname : Bu belge yine noter tarafından düzenlenen belge olup kendileri umreye gitmeyecek beylerin, eşlerinin Umreye gidebileceklerine dair verilen izin anlamını taşır.

ÖRNEK

Eşim / Kızım .../../..doğumlu......(İsim-Soyisim)......'in UMRE Ziyareti için SUUDİ ARABİSTAN' a (Babası, oğlu, yeğeni, amcası, dayısı, kayınpederi, veya dedesi v.s.) ile gitmesine , tekrar yurda geri dönmesine, bu hususla ilgili olarak gerekli işlemlerin yapılmasına ben Eşi / Babası sıfatı ile rıza ve muvafakatimin bulunduğunu beyan, ikrar ve kabul ederim

Muvafakat Eden Eşi / Babası Adres

Taahhütname: Bu evrak bireyin yanında başka bir bayan yakınını götürmesi durumunda, götüreceği kişiye Umre seyahati sırasında refakat edeceğine dair noterde düzenlenen bir evraktır.

Suudi Arabistan'a Umre Ziyareti için beraberimde (annem,halam,kız kardeşim, teyzem, yeğenim, kayın validem, gelinim ) ............................... 'i götüreceğimi, ziyaret bittiğinde tekrar yurda geri getireceğimi, kabul beyan ve taahhüt ederim.

**

UMRE
Umre, küçük hacdır ve ziyaret anlamına gelir. Umre yapmak isteyen kişi, mikattan ihrama girerek umre tavafı sonra da sa’y yapar ve tıraş olarak ya da saçlarını kısaltarak ihramdan çıkar.

Ebu Hureyre (r.a)’ın rivayet ettiğine göre, Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
(Umre, ikinci bir umreye kadar yapılan (küçük) günahlar için kefarettir. Kabul olan bir hac ise, onun Cennetten başka bir karşılığı yoktur.)

Cabir (r.a)’ın rivayet ettiğine göre, Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
(Hacılar ve umre yapanlar Allah’ın elçileridir. Dua ederlerse duaları kabul olunur, tövbe ederlerse mağfiret olunurlar.)

Umre yapan kişi Mekke’de ikamet ediyorsa ve tekrar umre yapmak isterse Aişe (r.ah) Camii (Ten’im)’nden ihrama girer. Sonra Mekke’ye gelip tavaf ve sa’yini yapar.

İhram, niyet ve telbiyedir.

İhrama mikat yerinden veya daha emin olmak için biraz öncesinden girilir.

Hac (veya umre) yapmak isteyen kişi ihrama girmek istediği zaman saçlarını kısaltması veya daha önceki adetine göre tıraş etmesi, tırnaklarını kesmesi, etek tıraşı olması, yıkanması ve abdest aldıktan sonra temiz (yeni olması tercih olunur) ve beyaz izar ve ridasını giyip güzel koku süründükten sonra kerahet vakitleri dışında ise iki rekat namaz kılması müstehaptır.

Sonra kalp ile umreye niyet edilir. Sesli olarak niyet edilmesinde de beis yoktur:

[Allahım! Senin rızanı kazanmak için umre yapmak istiyorum, onun ifasını bana kolaylaştır ve kabul et. Allahım! Senin rızan için umre yapmaya niyet ettim ve ihrama girdim. Eğer beni bir şey engeller ise, ihramdan çıkacağım yer, beni umre yapmaktan aciz kılacağın yerdir. (Allahumme innî uriydu el-umre feyesserhâlî ve tegabbelehâ minnî, neveytu el-umre ve ahramtu bihellahu teala fein habeseni hâbis femahallî haysu habestenî.)]

Sonra şöyle telbiye getirir:
[Allahım! Senin emrine sözüm ve özümle tekrar takrar icabet ettim, emrine boyun eğdim. Sana ortak yoktur. Emir ve davetine gönülden ve sadakatle icabet ettim. Senin eşin ve ortağın yoktur. Şüphesiz ki hamd ve nimet Sana mahsustur. Mülk Senin’dir. Bütün bunlarda eşin ve ortağın yoktur Senin. (Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şeriyke leke lebbeyk, innelhamde venni’mete leke velmülk, lâ şerkiyke lek.)]

Telbiyeyi üç defa tekrar eder, efendimiz Muhammed (s.a.v)’e salat getirirken telbiyeye son verir. Hacı, yüksek bir tepeye çıktığında veya tepeden inerken, arabaya binerken veya arabadan inerken, arkadaşları ve tanıdıkları ile karşılaştığında ve namazların ardından telbiyeyi tekrarlar.

Tura Dahil Hizmetler

* Türk Havayolları ile Ankara-İstanbul-Medine-Cidde-İstanbul-Ankara gidiş – dönüş uçak bileti

* Umre vizesinin alınması (Başvuru + Takip + Vize Alınışı vb.)

*Diyanet İşleri, Turizm Bakanlığı, Türsab nezrinde yatması gerekli teminat ve harçlar

*Suudi Arabistan Hükümetinin yeni Umre Yönetmeliğine göre Suudi Acente ve Resmi Makamlara yapılması gerekli ödemeler

*Seyahat Sigortası

*Pasaport Kabı (Türkiye’de verilir)

*Seyahat Omuz Çantası (Türkiye’de verilir)

*Erkek Misafirimize İhram (Türkiye’de verilir)

*Erkek Misafirimize İhram Kemeri (Türkiye’de verilir)

*Misafirimize Seccade (Türkiye’de verilir)

*Misafirimize Kokusuz Sıvı Sabun (Türkiye’de verilir)

*Misafirimize Umre Kitabı (Türkiye’de verilir)

*Suudi Arabistan Havaalanı – Otel – Havaalanı arası ve Medine –Mekke ara geçişi 2012 Model Mercedes Travego otobüsler ile transferler

*Mekke-Medine arası Tavuk menüsü ikramı

*Belirtilen otellerde açık büfe kahvaltı ve açık büfe akşam yemekli konaklama

*Mekke ve Medine’de programda belirtilen şehir gezileri ve ziyaretler

*Her misafirimize 10 lt. Zemzem (Suudi Arabistan’da verilir)

*Tüm seyahat boyunca Dini Rehberlik hizmeti ( Bay ve Bayan Hocalarımız ile )

*Rehberlik hizmeti


Tura Dahil Olmayan Hizmetler

* Kişisel harcamalar

* 30 Kg dan fazla bagaj ücreti

* Otel ekstraları

* Ekstra Umre ziyareti

* Yurt dışı çıkış harcı (15-TL)