TRANS SİBİRYA EKSPRESİ 2013 RUSYA & MOĞOLİSTAN & ÇİN 5.989 € 

Tur Tarihi : 29 Haziran – 14 Temmuz

Efsanevi Trans Sibirya Ekspresiyle 17 gün süren unutulmaz bir yolculuk. Dünyanın üçte birlik kısmını aşan bir yolculukta, 3 ülke 3 başkent, 8 şehir. Moskova, Kızıl Meydan ve Kremlin, Avrupa’nın en uzun Nehri Volga, Avrupa ile Asya’yı birbirinden ayıran Ural Dağları, Dünyanın en derin ve en büyük su rezervuarına sahip Baykal Gölü, 19cu yüzyılda Dekabristler’in sürgün yeri bugün Rusya’nın Paris’i olarak adlandırılan Irkutsk, Rus taygaları ve Moğol stepleri, dünyanın en büyüğü olan Gobi Çölü, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur, Pekin, Çin Seddi….

Epik Trans Sibirya gezisine Moğolistan - Ulan Batur, Ulan Batur’dan Pekin’e olan yolculuk ve Pekin eklenerek program zenginleştirilmiş arada otel konaklamaları verilerek rahatlama olanağı sağlanmıştır.

1.GÜN(29.06)) İSTANBUL - MOSKOVA

Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinden, pasaport işlemlerinden sonra saat 08:40da Türk Hava Yollarının TK413 sayılı seferi ile Moskova’ya hareket. Yerel saat ile 12:30da varışta ülkeye giriş işlemlerinden sonra özel otobüsümüz yapılacak olan panoramik şehir turunda; Tverskaya Caddesi, Parlamento Binası, Bolşoy Tiyatrosu, Lubyanka Meydanı, KGB Merkez Binası, Aziz Vasili Kilisesi, Kızıl Meydan, Gum Alışveriş Merkezi, Kurtarıcı İsa Kilisesi, Meclis Binası görülecek yerler arasındadır. Tur sonrası otele transfer akşam yemeği ve yerleşme.

2.GÜN(30.06) MOSKOVA

Otelde sabah kahvaltıdan sonra Kremlin + 1 Katedrali turu. Tur bitiminde Öğle yemeği ve ardından Trans Sibirya Treni’ne transfer, yerleşme. Trenin hareketi. Akşam yemeği ve geceleme trende.

3.GÜN(01.07) YEKATERİNBURG

Tüm gün tren yolculuğu ile Avrupa ve Asyayı birbirinden ayıran ve tabii bir sınır oluşturan Ural dağlarını geçeceksiniz. Akşam Yekaterinburg’a varış. Yanınıza el bagajı veya gerektiği kadar eşya alarak otele transfer ve yerleşme. Geceleme 4*otelde.

4.GÜN(02.07) YEKATERİNBURG

Otelde sabah kahvaltısından sonra Tam günü geçireceğimiz Yekaterinburg’u gezmeye başlıyoruz. Çar Petro tarafından 1723 yılında kurulan bu şehir,Ural Bölgesi’nin başkenti olup Rusya’nın önemli Finans, endüstri ve kültür merkezlerinden biridir. Şehir turu esnasında 1918’de Son Çar 2. Nikolay ve ailesinin öldürüldüğü yerde yapılan” Kan üstündeki Katedral” Rusya’nın yeni Kutsal sembollerinden 7 şapelli Ganina Yama’da ziyaret edilecek. Akşam trenimize transfer ve saat 21:00 sularında trenin hareketi. Geceleme trende.

5.GÜN(03.07) NOVOSIBIRSK

Batı Sibirya ovalarından, Sibirya’nın steplerinden geçerek akşama doğru 1,5milyon nüfusu ile Rusya’nın üçüncü büyük ve Sibiryanın en büyük şehri bölgenin başkenti Novosibirsk’e varış. Yanımıza gerektiği kadar eşya alarak otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme4* otelde. otelde.

6.GÜN(04.07) NOVOSIBIRSK

Tam gün sürecek şehir turunda Lenin Meydanı, Rusya’nın en büyük opera binası, yerel pazar, Trans Sibirya Ekspresi’nin gelişimini ve tarihi vagonlar ile ilgi çekici buharlı trenleri görebileceğimiz Trans Sibirya Demiryolu Müzesi gibi yerler ziyaret edilecek.Yerel bir market ziyaretinde halkın yaşantısını gözlemleyebilecek ve bölgesel ürünler alabileceksiniz. Akşama doğru trene dönüş ve 19:30 civarı trenin hareketi. Geceleme trende.

7.GÜN(05.07) KRASNOYARSK

Trende sabah kahvaltısından sonra saat 09:00’da Krasnoyarsk’a varış. Sovyet döneminin kapalı şehirlerinden Krasnoyarsk Yenisey Nehri kıyısında yer alıyor. Yenisey Kuzey Buz Denizi’ne dökülen en büyük nehirdir. Şehir turu öğle yemeği ve otelde birkaç saat dinlenmenin ardından trene dönüş. Trenin hareketi. Akşam yemeği ve geceleme trende.

8.GÜN(06.07) IRKUTSK

Trende sabah kahvaltısı. Saat 12:00’de Irkutsk’a varış. Irkutsk, Rusya’nın Çin ve Moğolistan ile ticaretinde önemli yere sahip ,renkli yaşamı nedeniyel Sibirya’nın Parisi diye adlandırılan güzelbir şehirdir.Şehrin eski bölgesinde ahşaptan yapılmış evlerin bulunduğu bölgeyi gezdikten sonra Dük Volkonskinin ahşap evinde bir klasik müzik dinletisine katılacaksınız.Daha sonra otelimize geçiyoruz. Geceleme 4* otelde

9.GÜN(07.07) BAYKAL GÖLÜ

Dünyanın en büyük tatlı su rezervuarına sahip Baykal Gölü aynı zamanda dünyanın en derin gölüdür. Uzunluğu 640 Km, genişliği 100 km yi bulan Gölün en derin yeri 1642 Km dir. Bu rekorlar kıran göl, Yeryüzü’nün tatlı sularının yüzde yirmisini tek başına içerir. Soğuk sularının sıcaklığı nadiren sekiz derecenin üzerine çıkar. Baykal Gölü, flora ve fauna bakımından önemli bir zenginliğe sahip. Yapılan tespitlere göre; burada 1700 çeşit bitki ve hayvan yaşıyor. Bunlardan 1083 çeşidi dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmamaktadır. Otobüsle 1 saatlik bir yolculuğun ardından Baykal Gölü kıyısında bulunan Listvyanka köyüne varıyoruz. Yapacağımız küçük yürüyüşte Sibirya köy hayatına tanıklık edeceğiz. Tekneyle Baykal gölünde yapacağımız gezinti ve öğle yemeği sonrası Irkutsk’a dönüş. Geceleme 4*otelde.

10.GÜN(08.07) BAYKAL GÖLÜ – RUSYA-MOĞOLİSTAN SINIR GEÇİŞİ

Sabahın ilk saatlerinde trene transfer ve trenin hareketi. Tüm gün tren yolculuğu.Irkutsk ile Baykal gölü arasında yer alan dağlık bölgeyi geçecek ve aşağıya doğru inerken Derin mavi suları ile size şahane manzaralar sunan Baykal gölünü çekeceğiniz fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz.Baykal gölü kıyısından giderek yapacağınız yolculukla Moğolistan sınırına varış. Sınır formaliteleri ardından yolculuğumuz Moğolistan’da devam edecek. Geceleme trende.

11.GÜN(09.07) ULAN BATUR

Sabahın erken saatlerinde moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’a varış. Şehir turunda ünlü Ghandan Manastırı, Sukhabatur Meydanı, Moğol Hanları’nın kışın yaşadığı saray olan Bogd Khan müzesi, görülecek yerler arasında. Yüksek bir tepede bulunan Zaisan Anıtı ziyareti sonrası bu noktadan içinden Tuul Nehri geçen şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Bugün ayrıca Moğol yerel müzik ve danslarından oluşan güzel bir gösteri izleyeceğiz. Geceleme 4*otelde.

12.GÜN(10.07) ULAN BATUR

Sabah kahvaltı sonrası Terelj Milli Parkı’na hareket. Doğasıyla ve değişik şekilli kayalarıyla ünlü bu Milli parkta, çobanlık yapan ve Yurt denen çadırda yaşayan tipik bir Moğol ailesini görebiliriz. Göçebe Hayatına tanıklık edeceğimiz bu gezide binicilik, güreş ve okçulukla ilgili küçük bir gösteri de izleyeceğiz.Geceleme 4*otelde

13.GÜN(11.07) ULAN BATUR – GOBİ ÇÖLÜ

Sabah erken saatlerde otelden ayrılarak bizi Pekin’e götürecek Çin Demiryolları’na ait trene geçiyor ve birinci sınıf kompartımanlarımıza yerleşiyoruz. Tam gün trende yurtlar, göçebeler, atlar gibi Moğolistan’a özgü manzaralar eşliğinde yol alıyoruz. Gobi Çölü’nün büyük bir kısmını katederek Çin sınırına varıyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından yolculuğumuz Çin’de devam edecek. Geceleme trende.

14.GÜN(12.07) PEKİN

Öğlene kadar sürecek tren yolculuğunda, Çin ve Moğolistan’ı birbirinden ayıran dağları, ertesi gün ziyaret edeceğimiz Çin Seddi’nin kalıntılarını izleyebilirsiniz.Saat 14:15de Pekin’e varışta pasaport işlemlerinden sonra trenden ayrılarak özel otobüsümüzle otelimize transfer ve yerleşme.Akşam yemeğinden önce Çin’in ünlü akrobatlarının büyüleyici bir gösterisini izleyeceğiz ve daha sonra Çin mutfağının ünlü Pekin ördeği menülü akşam yemeğini almak için restauranta transfer.geceleme 5* otelimizde.

15.GÜN(13.07) PEKİN

Otelde kahvaltıdan sonra dünyanın en büyük meydanı (40 hektar alanı kapsamakta olup aynı anda 500 bin kişi alabilmektedir ) Tian Anmen meydanını göreceksiniz. Bu meydanın Kuzeyinde her gün sabah ve akşam Çin Milli bayrağının göndere çekilmesi ve indirilmesi töreni yapılmakta olup bu tören saati, güneşin Doğuş ve batışına göre her gün değişmektedir. Her gün yüzlerce kişi bu töreni görmek için meydanda toplanır . Daha sonra Ming Hanedanının 1368 – 1644 seneleri , Qing Hanedanının 1644 – 1891 seneleri arasında 24 imparatorunun yaşadığı saray olan Yasak Kent'in gezeceksiniz. Öğle yemeğinden sonra Çin seddi’ne transfer ve Çin'in sembolü olan ve Dünyanın 8 Harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi turu yapılacaktır. MÖ 9.yüzyılda askeri savunma amacı ile yapılan bu duvar 1987 yılında Çin’in sembolü olarak ‘’Dünya Mirasları listesi’’ ne alındı. Çin’de şöyle bir söz vardır “Çin Seddi’ne çıkmayanlar,gerçek adam sayılmaz’’. Daha sonra alışveriş için serbest zaman. Restaurantda akşam yemeğinden sonra havaalanına transfer

16.GÜN(14.07) PEKİN – İSTANBUL 
Saat 00:10da TK21 sayılı sefer ile istanbul’a hareket.Saat 05:25de varış ve gezimizin sonu.

Tura Dahil Hizmetler

- Türk Havayolları ile İstanbul – Moskova/Pekin İstanbul uçak bedeli
- Moskova-Ulanbatur arası özel Rus treninde özel vagonlarda 5 gece seçilen kategoride konaklama
- Ulanbaatar-Pekin arası 1 gece Çin treni fırst calss kompartımanda konaklama
- Moskova’da 4* otelde 1 gece konaklama
- Yekaterinburg’da 4* otelde 1 gece konaklama
- Novosibirsk’de 4* otelde 1 gece konaklama
- Krasnoyarskda 4* otelde günlük oda kullanımı
- İrkustk’da 4* otelde 2 gece konaklama
- Ulanbatur’da 4* otelde 2 gece konaklama
- Pekin’de 5* otelde 1 gece konaklama
- Turun 1.gününde akşam yemeği ile başlayıp 16.günde akşam yemeği ile biten tüm yemekler
- Tüm transferler
- Tüm şehir turları
- Moskova’da Kremlin + Katedral turu
- Pekin’de Çin Seddi ,Yasak Kent ziyaretleri
- Moğolistan’da müzik ve dans showu
- Türkçe rehberlik hizmeti


Tura Dahil Olmayan Hizmetler

- Bahşişler kişibaşı 150 Euro olup tur esnasında toplanacaktır
- Moğolistan ve Çin vizesi ücreti
- Seyahat sigortası
- Yurt dışı çıkış harcı