TRANS SİBİRYA EKSPRESİ 2013 ÇİN & MOĞOLİSTAN & RUSYA 6.069 €

PEKİN(2)-GOBİ ÇÖLÜ-ULAN BATUR(2)-BAYKAL GÖLÜ-IRKUTSK(2)-KRASNOYARSK-NOVOSİBİRSK(1)-YEKATERİNBURG(1)-MOSKOVA(2)
16 GECE 17 GÜN
 
Tur Tarihi : 01 Ağustos – 17 Ağustos

Efsanevi Trans Sibirya Ekspresiyle 17 gün süren unutulmaz bir yolculuk. Dünyanın üçte birlik kısmını aşan bir yolculukta, 3 ülke 3 başkent, 8 şehir. Moskova, Kızıl Meydan ve Kremlin, Avrupa’nın en uzun Nehri Volga, Avrupa ile Asya’yı birbirinden ayıran Ural Dağları, Dünyanın en derin ve en büyük su rezervuarına sahip Baykal Gölü, 19cu yüzyılda Dekabristler’in sürgün yeri bugün Rusya’nın Paris’i olarak adlandırılan Irkutsk, Rus taygaları ve Moğol stepleri, dünyanın en büyüğü olan Gobi Çölü, Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur, Pekin, Çin Seddi….

Epik Trans Sibirya gezisine Moğolistan - Ulan Batur, Ulan Batur’dan Pekin’e olan yolculuk ve Pekin eklenerek program zenginleştirilmiş arada otel konaklamaları verilerek rahatlama olanağı sağlanmıştır.


1.GÜN(01.08) İSTANBUL - PEKİN
Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinden, pasaport işlemlerinden sonra saat 00.35de Türk Hava Yollarının TK20 sayılı seferi ile Pekin’e hareket. Yerel saat ile 15:05de varışta ülkeye giriş ve pasaport işlemlerinden sonra otele transfer ve yerleşme.Akşam yemeğinden önce Çin’in ünlü akrobatlarının büyüleyici bir gösterisini izleyeceksiniz.Daha sonra Çin mutfağının ünlü Pekin Ördeği menülü akşam yemeğini alacağımız restauranta transfer.Geceleme 5*otelimizde.

2.GÜN(02.08) PEKİN
Otelde kahvaltıdan sonra dünyanın en büyük meydanı (40 hektar alanı kapsamakta olup aynı anda 500 bin kişi alabilmektedir ) Tian Anmen meydanını göreceksiniz. Bu meydanın Kuzeyinde her gün sabah ve akşam Çin Milli bayrağının göndere çekilmesi ve indirilmesi töreni yapılmakta olup bu tören saati, güneşin Doğuş ve batışına göre her gün değişmektedir. Her gün yüzlerce kişi bu töreni görmek için meydanda toplanır . Daha sonra Ming Hanedanının 1368 – 1644 seneleri , Qing Hanedanının 1644 – 1891 seneleri arasında 24 imparatorunun yaşadığı saray olan Yasak Kent'in gezeceksiniz. Öğle yemeğinden sonra Çin seddi’ne transfer ve Çin'in sembolü olan ve Dünyanın sekiz harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi turu yapılacaktır. MÖ 9.yüzyılda askeri savunma amacı ile yapılan bu duvar 1987 yılında Çin’in sembolü olarak ‘’Dünya Mirasları listesi’’ ne alındı. Çin’de şöyle bir söz vardır “Çin Seddi’ne çıkmayanlar,gerçek adam sayılmaz’’. Daha sonra alışveriş için serbest zaman .Restaurantda akşam yemeğinden sonra geceleme otelde.

3.GÜN(03.08) PEKİN – TREN
Sabah erken sattte otelden trene transfer ve saat 07:30da trenin hareketi.Çini ve Moğolistanı birbirinden ayıran dağları,birgün evvel gezdiğiniz Çin seddinin uzantısı olan kalıntıları görerek yolculuğunuza devam edeceksiniz.Akşam üzeri tren moğolistan ve Çin sınırına gelecek geçiş formalitelerden sonra yolunuza devam edeceksiniz.Geceleme Fırst Class Çin treninde.

4.GÜN(04.08) GOBİ ÇÖLÜ – ULANBATUR

Tam gün trende yurtlar, göçebeler, atlar gibi Moğolistan’a özgü manzaralar eşliğinde yol alıyoruz.Saat 13:15 gibi Moğolistan’ın başkenti olan Ulan Batur’a varış. Şehir turunda ünlü Ghandan Manastırı, Sukhabatur Meydanı, Moğol Hanları’nın kışın yaşadığı saray olan Bogd Khan müzesi, görülecek yerler arasında. Yüksek bir tepede bulunan Zaisan Anıtı ziyareti sonrası bu noktadan içinden Tuul Nehri geçen şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Bugün ayrıca Moğol yerel müzik ve danslarından oluşan güzel bir gösteri izleyeceğiz. Geceleme 4*otelde.

5.GÜN(05.08) ULANBATUR

Sabah kahvaltı sonrası Terelj Milli Parkı’na hareket. Doğasıyla ve değişik şekilli kayalarıyla ünlü bu Milli parkta, çobanlık yapan ve Yurt denen çadırda yaşayan tipik bir Moğol ailesini görebiliriz. Göçebe Hayatına tanıklık edeceğimiz bu gezide binicilik, güreş ve okçulukla ilgili küçük bir gösteri de izleyeceğiz.Geceleme 4*otelde

6.GÜN(06.08) ULANBATUR

Otelde sabah kahvaltıdan sonra serbest zamanınızda ünlü kaşmir ve ipek ürünler alışverişi yapabilirsiniz.Öğle yemeğinden sonra Rus transsibir trenine yerleşme sonrası saat 14:00 gibi trenin hareketi.Akşam üzeri Moğolistanın sınır istasyonu Suchebaatar ve Rusyanın sınır istasyonu Naushki de çıkış ve grirş işlemlerinden sonra,ki siz bu işlemler olurken kompartımanınızda bekleyeceksiniz,trenin hareketi.Geceleme trende

7.GÜN(07.08) IRKUTSK

Tüm gün tren yolculuğu.sabah erken saatte Ulan Udede tren Moğolistan hattından Trans Sibirya ana hattına geçerek Baykal gölünün kıyılarını takip ederek yola devam edecektir.

Irkutsk ile Baykal gölü arasında yer alan dağlık bölgeyi geçecek ve aşağıya doğru inerken Derin mavi suları ile size şahane manzaralar sunan Baykal gölünü çekeceğiniz fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz.Saat 16:00 gibi Irkutsk‘a varışta otele transfer .Geceleme 4* otelde.

8.GÜN(08.08) IRKUTSK -BAYKAL GÖLÜ

Dünyanın en büyük tatlı su rezervuarına sahip Baykal Gölü aynı zamanda dünyanın en derin gölüdür. Uzunluğu 640 Km, genişliği 100 km yi bulan Gölün en derin yeri 1642 Km dir. Bu rekorlar kıran göl, Yeryüzü’nün tatlı sularının yüzde yirmisini tek başına içerir. Soğuk sularının sıcaklığı nadiren sekiz derecenin üzerine çıkar. Baykal Gölü, flora ve fauna bakımından önemli bir zenginliğe sahip. Yapılan tespitlere göre; burada 1700 çeşit bitki ve hayvan yaşıyor. Bunlardan 1083 çeşidi dünyanın başka hiç bir yerinde bulunmamaktadır. Otobüsle 1 saatlik bir yolculuğun ardından Baykal Gölü kıyısında bulunan Listvyanka köyüne varıyoruz. Yapacağımız küçük yürüyüşte Sibirya köy hayatına tanıklık edeceğiz. Tekneyle Baykal gölünde yapacağımız gezinti ve öğle yemeği sonrası Irkutsk’a dönüş. Geceleme 4*otelde.

9.GÜN(09.08) IRKUTSK
Irkutsk, Rusya’nın Çin ve Moğolistan ile ticaretinde önemli yere sahip ,renkli yaşamı nedeniyle Sibirya’nın Parisi diye adlandırılan güzelbir şehirdir.Şehrin eski bölgesinde ahşaptan yapılmış evlerin bulunduğu bölgeyi gezdikten sonra Dük Volkonskinin ahşap evinde bir klasik müzik dinletisine katılacaksınız.Daha sonratrene geçiyoruz. Geceleme trende

10.GÜN(10.08) KRASNOYARSK

Trende sabah kahvaltısından sonra saat 09:00’da Krasnoyarsk’a varış. Sovyet döneminin kapalı şehirlerinden Krasnoyarsk Yenisey Nehri kıyısında yer alıyor. Yenisey Kuzey Buz Denizi’ne dökülen en büyük nehirdir. Şehir turu öğle yemeği ve otelde birkaç saat dinlenmenin ardından trene dönüş. Saat 18:00 gibi trenin hareketi. Akşam yemeği ve geceleme trende.

11.GÜN(11.08) NOVOSİBİRSK

Sabah saat 09:00da,1,5milyon nüfusu ile Rusya’nın üçüncü büyük ve Sibiryanın en büyük şehri bölgenin başkenti Novosibirsk’e varış. Tam gün sürecek şehir turunda Lenin Meydanı, Rusya’nın en büyük opera binası, yerel pazar, Trans Sibirya Ekspresi’nin gelişimini ve tarihi vagonlar ile ilgi çekici buharlı trenleri görebileceğimiz Trans Sibirya Demiryolu Müzesi gibi yerler ziyaret edilecek. Yanımıza gerektiği kadar eşya alarak otelimize transfer ve yerleşme. Geceleme4* otelde.

12.GÜN(12.08) NOVOSİBİRSK

Otelde sabah kahvaltıdan sonra serbest zaman.öğleden sonra Yerel bir market ziyaretinde halkın yaşantısını gözlemleyebilecek ve bölgesel ürünler alabileceksiniz.Daha sonra trene biniş ve saat 18:00de trenin hareketi.Geceleme trende.

13.GÜN(13.08) YEKATERİNBURG

Tüm gün tren yolculuğu ile Batı Sibirya steplerini geçerek Avrupa ve Asyayı birbirinden ayıran ve tabii bir sınır oluşturan Ural dağlarını geçeceksiniz. Saat 18:00 gibi Yekaterinburg’a varış. Yanınıza el bagajı veya gerektiği kadar eşya alarak otele transfer ve yerleşme. Geceleme 4*otelde.

14.GÜN(14.08) YEKATERİNBURG

Otelde sabah kahvaltısından sonra Tam günü geçireceğimiz Yekaterinburg’u gezmeye başlıyoruz. Çar Petro tarafından 1723 yılında kurulan bu şehir,Ural Bölgesi’nin başkenti olup Rusya’nın önemli Finans, endüstri ve kültür merkezlerinden biridir. Şehir turu esnasında 1918’de Son Çar 2. Nikolay ve ailesinin öldürüldüğü yerde yapılan” Kan üstündeki Katedral” Rusya’nın yeni Kutsal sembollerinden 7 şapelli Ganina Yama’da ziyaret edilecek. Akşam trenimize transfer ve saat 21:00 sularında trenin hareketi. Geceleme trende.

15.GÜN(15.08) MOSKOVA
Bugün ,Pekinden 8000 km süren yolculuğunuzun son günü.Saat 16:30da Moskova’ya varışta otele transfer ve yerleşme.Akşam yemeği ve geceleme 4* otelde

16.GÜN(16.08) MOSKOVA

Otelde sabah kahvaltıdan sonra yapılacak olan panoramik şehir turunda; Tverskaya Caddesi, Parlamento Binası, Bolşoy Tiyatrosu, Lubyanka Meydanı, KGB Merkez Binası, Aziz Vasili Kilisesi, Kızıl Meydan, Gum Alışveriş Merkezi, Kurtarıcı İsa Kilisesi, Meclis Binası görülecek yerler arasındadır.Öğleden sonra Kremlin + 1 Katedrali turu.Akşam yemeği ve geceleme 4* otelde.
17.GÜN(17.08) MOSKOVA

Otelde sabah kahvaltıdan sonra serbest zaman.Havaalanına transfer ve saat 21.25de TK416 sayılı sefer ile İstanbul’a hareket.Saat 23:35de varış ve gezimizin sonu.